Vikings receive academic honors

ChampionshipGraphic By VInny Croce| The Hudsonian

Skylar Blankenship
Sports Editor

Over the 2017 summer, current and past members of the Vikings family were honored for their athletic achievements by way of receiving NJCAA Academic awards or being inducted into the athletic department’s hall of fame.

Academically, a record number of students earned honors from the NJCAA; 24 students received NJCAA Academic Student-Athlete Awards, 32 received All-Academic honors, and the men’s bowling team was one of the organization’s Academic Teams of the Year.

For the first time since 2007, Hudson Valley’s athletic Hall of Fame will receive another class addition throughout Homecoming Weekend this upcoming October.

A complete lists of the recipients of both honors is available below:

NJCAA Academic Awards – First Team (4.0 GPA)
Ashley Ricci (New Baltimore/Ravena-Coeymans-Selkirk) – Soccer
Daniel Yankowski (Valatie/Ichabod Crane) – Baseball
Danielle Sloan (Charlton/Burnt Hills-Ballston Lake) – Soccer
Joshua McCart (Hoosick Falls/Hoosick Falls) – Bowling, Soccer
Julia Marino (East Greenbush/Columbia) – Tennis

NJCAA Academic Awards – Second Team (3.80-3.99 GPA)
Anthony DeGregorio (Queensbury/Queensbury) – Lacrosse
Daniel Kusky (Averill Park/Averill Park) – Cross Country
Emily Wilk (Gansevoort/Home School) – Cross Country
Gregory Henzel (Albany/Catholic Central) – Bowling
Michael Esposito (East Haven, CT/Notre Dame) – Ice Hockey
Paige Roberts (Cobleskill/Cobleskill Richmondville) – Soccer, Softball

NJCAA Academic Awards – Third Team (3.60-3.79 GPA)
Adolfo Peralta (Poughkeepsie/Poughkeepsie) – Football
Asan Anarkulov (Scottsdale AZ/Coronado) – Soccer
Dakota Dubuque (East Greenbush/Columbia) – Football
Dominick Herald (Colonie/CBA) – Baseball
Hannah Johnson (Colonie/Shaker) – Softball
Jeff Kline (Galway/Galway) – Cross Country
Joshua Lutz (Avon/Avon) – Football
Kaitlyn Goodermote (Petersburgh/Berlin) – Bowling
Luke Abbott (Rensselaer/Columbia) – Lacrosse
Madeline Gibbons (Averill Park/Averill Park) – Tennis
Mark Calicchia (Loudonville/Shaker) – Lacrosse
Michael Fiore (Niskayuna/Niskayuna) – Ice Hockey
Zachary Hyland (Clifton Park/Shenendehowa) – Baseball

Region 3 Academic Award Winners
Joshua McCart (Hoosick Falls/Hoosick Falls) – Soccer, Bowling
Ashley Ricci (New Baltimore/Ravena-Coeymans-Selkirk) – Soccer
Danielle Sloan (Charlton/Burnt Hills-Ballston Spa) – Soccer
Julia Marino (East Greenbush/Columbia) – Tennis
Daniel Yankowski (Valatie/Ichabod Crane) – Baseball
Gregory Henzel (Albany/Catholic Central) – Bowling
Anthony DeGregorio (Queensbury/Queensbury) – Lacrosse
Emily Wilk (Gansevoort/Home School) – Cross Country
Kaylie Fish (Saratoga Springs/Saratoga Central Catholic) – Basketball
Paige Roberts (Cobleskill/Cobleskill Richmondville) – Softball
Daniel Kusky (Averill Park/Averill Park) – Cross Country
Michael Esposito (East Haven, CT/Notre Dame) – Ice Hockey
Madeline Gibbons (Averill Park/Averill Park) – Tennis
Adolfo Peralta (Poughkeepsie/Poughkeepsie) – Football
Mark Calicchia (Loudonville/Shaker) – Lacrosse
Asan Anarkulov (Scottsdale, AZ/Coronado) – Soccer
Michael Fiore (Niskayuna/Niskayuna) – Ice Hockey
Kaitlyn Goodermote (Petersburgh/Berlin) – Bowling
Hannah Johnson (Colonie/Shaker) – Softball
Dominick Herald (Colonie/CBA) – Baseball
Jeff Kline (Galway/Galway) – Cross Country
Dakota Dubuque (East Greenbush/Columbia) – Football
Joshua Lutz (Avon/Avon) – Football
Luke Abbott (Rensselaer/Columbia) – Lacrosse
Zachary Hyland (Clifton Park/Shenendehowa) – Baseball
Madelyn Welch (Clifton Park/Shenendehowa) – Soccer
Jordan Smith (Van Wert, OH/Oakwood) – Ice Hockey
Diamond Corker (Schenectady/Scotia) – Basketball
Sean McLaughlin (Melrose/LaSalle Institute) – Baseball
Jeffrey Smith (Plattsburgh/Peru) – Ice Hockey
Karrilyn Bristol (Troy/Lansingburgh) – Bowling
Brendon Kondrat (Galway/Galway) – Cross Country

NJCAA Academic Team of the Year – Hudson Valley Community College Men’s Bowling Team
Garrett Bartlett (Brunswick/Tamarac)
Gregory Henzel (Albany/Catholic Central)
Scott Joyal (Ballston Spa/Ballston Spa)
Alec Matuszak (Rotterdam/Schalmont)
Joshua McCart (Hoosick Falls/Hoosick Falls)
Clifford Miller (Ballston Spa/Ballston Spa)

2017 Hall of Fame Inductees
Lindsey Bradt ’02 (Women’s Basketball and Softball)
Tracy Chesebrough (Sears) ’07 (Softball)
Kristina Jenkins ’07 (Women’s Bowling)
Emmanuel Marc ’05 (Football)
Darnell Stapleton ’05 (Football)
Robert Jojo (Football Coach)
Willie Hammett (Contributor)
2000-01 Men’s Ice Hockey

Leave a Reply

%d bloggers like this: